JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PODOLOGS


Kods: 2269 06


Darba saturs:
Podologs jeb pēdu aprūpes speciālists ir medicīnas darbinieks, kurš ārstē un aprūpē pacientu pēdas – diagnosticē to slimības, apkopj brūces, čūlas, sastrutojumus, veic saspiestu, ieaugušu nagu korekciju, ārstē nagu sēnīti, pēdas deformācijas, likvidē kārpas, varžacis, ādas sabiezējumus. Pacientu pēdu veselības problēmas bieži ir citu slimību vai traumu izraisītas, tādēļ podologs strādā ciešā sadarbībā ar citiem speciālistiem – ģimenes ārstu, dermatologu, flebologu, endokrinologu, ķirurgu un dažkārt arī ar tehnisko ortopēdu.
Vispirms pēdu aprūpes speciālists uzklausa pacienta sūdzības, iepazīstas ar cita speciālista medicīnas slēdzieniem par slimnieka veselības stāvokli, apskata un izmeklē pēdas. Pēc tam izvērtē nepieciešamību lietot kādu tehnisku palīglīdzekli, izveido un pielāgo apaviem ortozes un ieliktņus. Sniedz arī praktiskas rekomendācijas slimības profilaksei. Vizītes nobeigumā katra pacienta kartē pieraksta izmeklēšanas datus, pēdu veselības problēmas un plānotās darbības ārstēšanā un aprūpē.
Pirms procedūru uzsākšanas podologs sagatavo savu darba vietu pacienta aprūpei, novietojot uz galda nepieciešamos instrumentus, materiālus, ārstniecības līdzekļus un sagatavojot aparatūru darbam. Pēc procedūrām noteikti sterilizē instrumentus un materiālus.
Speciālists veic pēdu, dažkārt arī apakšstilba apstrādes procedūru, uzliek brūcei piemērotu pārsēju, pamāca pacientu, kā viņam pašam aprūpēt brūces mājas apstākļos, konsultē par kāju pēdu un nagu kopšanu. Ja nepieciešams, informē pacientu par konkrētā medikamenta iedarbību, lietošanas nosacījumiem, iespējamo nevēlamo blakusiedarbību un tās mazināšanas iespējām.
Pēdu speciālista pienākumos ietilpst arī profilakses darbs un pēdu veselības kontrole pacientiem no paaugstināta riska grupas. Visiem saviem pacientiem viņš izskaidro, kā veicināt un saglabāt kāju pēdu un nagu veselību, iesaka vingrojumu kompleksu kāju pēdām.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Podologs darbā izmanto pedikīra instrumentus (dažāda izmēra knaiblītes, elevatorus nagu stūrīšu iztīrīšanai, skalpeli, elektriskās frēzes, slīpmašīnas ādas un nagu sabiezējumu noņemšanai), dezinfekcijas aparātu, speciālu mehanizētu elektroniski vadāmu krēslu pacientiem.


Darba apstākļi:
Šis medicīnas darbinieks strādā speciāli aprīkotā kabinetā veselības aprūpes iestādē vai privātpraksē. Darbs rada slodzi mugurai un rokām, jo ilgstoši jāstrādā vienā pozā. Podologa elektriskās darba ierīces rada elektromagnētisko lauku, skaņu un vibrāciju. Viņam noteikti jālieto aizsarglīdzekļi – aizsargmaska un aizsargbrilles, lai pasargātu sevi no ādas, nagu putekļu un alergēnu ieelpošanas, procedūru laikā jālieto cimdi. Podologs ir pakļauts smakām un ķīmiskiem izgarojumiem, jo darbā tiek izmantotas toksiskas ķīmiskas vielas (dezinfekcijas līdzekļi un šķīdinātāji), medikamenti un dažādi kosmētiskie līdzekļi.


Darba iespējas:
Podologs var strādāt valsts vai privātās slimnīcās, poliklīnikās un veselības centros, kā arī var izveidot savu privātpraksi.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama 1. līmeņa augstākā profesionālā izglītība. Mācību ilgums ir divi gadi.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Pārdomā, vai tevi interesē darbs medicīnā? Apdomā, vai spēsi nebaidīties izdarīt pacientam sāpīgi, jo dažkārt citādi nav iespējams veikt brūču apkopšanu? Vai spēsi pārvarēt nepatiku pret smakām, ko rada sastrutojušas brūces un citas pēdu slimības? Podologam jābūt iejūtīgam, pacietīgam, jāmāk veidot labestīgas attiecības ar pacientiem un jāprot izskaidrot viņiem pēdu aprūpes gaitu.
Daļēju priekšstatu par šo darbu vari iegūt, apmeklējot pedikīra kabinetu, tomēr jāņem vērā, ka pedikīra meistars neārstē pēdu slimības. Protams, vari apmeklēt podologa konsultāciju profilakses nolūkā, lai iegūtu viņa vērtējumu par savu pēdu veselību, saņemtu padomus to kopšanā un reizē tuvāk iepazītu šā speciālista darbu un darba vidi.
Ja esi skolnieks, tad izvērtē, vai labprāt palīdzi slimiem ģimenes locekļiem, vai tev patīk uzņemties rūpes par slimiem dzīvniekiem, aprūpēt tos. Iemācies apkopt un pārsiet brūces. Attīsti roku pirkstu kustību precizitāti, piemēram, nodarbojoties ar rokdarbiem. Skolā pievērs pastiprinātu uzmanību bioloģijas, ķīmijas, psiholoģijas, veselības mācības apguvei un svešvalodām.
Ja esi students, tad papildus apgūsti svešvalodas (īpaši vācu un angļu valodu), lai varētu lasīt speciālo literatūru podoloģijā, uzzināt par jaunākajām medicīnas tehnoloģijām, materiāliem un medikamentiem. Labas svešvalodu zināšanas dos iespēju pieteikties studiju praksei ārvalstīs jaunu prasmju un iemaņu apgūšanai šajā specialitāte, jaunāko medicīnas tehnoloģiju iepazīšanai.
Ja vēlies padziļināt savu profesionālo kompetenci, tad apmeklē praktizējošiem podologiem paredzētos seminārus par darba metodēm, jaunu darba materiālu piedāvājumu un pielietojumu, individuālo ortožu izgatavošanu, nagu protezēšanu un citiem jautājumiem. Un noteikti vēl vairāk pilnveido svešvalodu zināšanas, jo tās paver iespējas piedalīties starptautiskos kongresos un konferencēs ārvalstīs.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad apmeklē podologu pats un saņem gan vērtīgu konsultāciju savu kāju nagu un pēdu ādas veselības nodrošināšanai, gan iegūsti priekšstatu par viņa darbu un darba apstākļiem. Attīsti saskarsmes prasmes, sevišķi prasmi iegūt no pacienta visu vajadzīgo informāciju, radīt sirsnīgu sarunas atmosfēru, saprotami izskaidrot pacientam nozīmīgu informāciju, mierināt un uzmundrināt. Attīsti pirkstu veiklību un kustību precizitāti.
Svarīgi ir regulāri nodarboties ar kādu sporta veidu, vingrošanu vai peldēšanu, kam jākļūst par ieradumu, jo podologa darbs norit piespiedu pozā, kas ilgākā laika periodā var izraisīt mugurkaula problēmas.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

MASIERIS

MEDICĪNAS MĀSA

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

medicīna, ārstniecība anatomija un ķīmija
specifiskas cilvēku slimības pedikīrs un pēdu aprūpe
medicīnas instrumenti, ierīces veselīga dzīvesveida jautājumi
precīzs un rūpīgs darbs labas saskarsmes iespējas

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatlaidība iejūtība uzmanīgums
patstāvība optimisms akurātība
godīgums izpildīgums draudzīgums
atklātība enerģiskums izpalīdzība
piesardzība disciplinētība līdzjūtība
uzņēmība apzinīgums taktiskums

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

veidot pozitīvas attiecības ar pacientu un viņa ģimenes locekļiem veikt pēdu apstrādi
iegūt un analizēt informāciju sterilizēt darba instrumentus un materiālus
izmeklēt pēdas konsultēt par kāju nagu, pēdu ādas kopšanu mājas apstākļos
izvēlēties pēdu aprūpes veidus atbilstīgi pacienta problēmām strādāt individuāli un multidisciplinārā komandā

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv