JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.MEŽA MAŠĪNU MEHĀNIĶIS


Kods: 7233 18


Darba saturs:
Meža mašīnu mehāniķis pārzina mežsaimniecības tehnoloģisko procesu un tehnikas specifiku, veic šīs tehnikas – šķeldotāju1, hidromanipulatoru2, meža tehnikas piekabju3 – stāvokļa diagnostiku un tehnisko apkopi, kā arī regulē un remontē meža apstrādes mašīnu un citu mehānisko iekārtu mezglus, ievērojot instrukcijas.
Informāciju un darba uzdevumu viņš saņem no vadītāja, pēc tās aptuveni prognozē darbam nepieciešamo laiku, izvēlas vajadzīgos instrumentus un detaļas un dodas uz norādīto darbavietu. Meža mašīnu mehāniķa uzdevums ir diagnosticēt bojājumus, pēc kuriem sastāda defektācijas aktu ar to uzskaiti un aprakstiem. Pēc tam vienojas ar darba pasūtītāju par veicamajiem remontdarbiem, to izmaksām un organizē remontdarbus. Bieži vien viņam nākas nomainīt bojātās detaļas, šim nolūkam pasūtot un saņemot jaunas. Tāpēc mehāniķim labi jāpārzina dažādi mežsaimniecības tehnikas un detaļu ražotāju katalogi.
Nereti pēc pirmās apskates nav iespējams prognozēt visus radušos bojājumus, tāpēc mehāniķim pilnībā jāpārzina visa mežsaimniecības mašīnu uzbūve un jāatrod iespēja strādāt arī tad, ja nav pieejami visi vajadzīgie instrumenti. Te nepieciešama arī laba datorprasme, jo visas jaunākās paaudzes mežsaimniecības mašīnas ir datorizētas, un šīs tehnikas mehāniķim jāprot nolasīt bojājumu kodus, ievadīt informāciju datorā un pārinstalēt tā programmas.

1 Mašīna, kas sastrādā papīrmalku šķeldās (tehnoloģiskām vajadzībām sasmalcinātu koksni) ar masīvu tērauda disku, uz kura iestiprināti naži.


2 Hidrauliski darbināms mehānisms, ko vada operators un kas veic noteiktas darbības, atdarinot cilvēka roku kustības, spēj rīkoties arī ar ļoti smagiem priekšmetiem.


3 Transportlīdzeklis (bez dzinēja), ko piekabina parasti pie automobiļa vai traktora.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Meža mašīnu mehāniķis darbā lieto pilnu atslēgu komplektu, visus mehāniķa instrumentus, elektrības testeri, dažādas palīgierīces – pacēlājus, domkratus, hidrauliku. Katrai tehnikai ir arī savi speciāli instrumenti – atslēgas, portatīvais dators diagnostikai, speciālās programmas. Defektācijas aktu mežsaimniecības tehnikas mehāniķis var rakstīt uz papīra vai lietot datoru, savukārt nokļūšanai darbavietā nepieciešama automašīna. Informācijas meklēšanai, detaļu katalogu pārlūkošanai un remontdarbu izmaksu aprēķināšanai mehāniķis lieto datoru.


Darba apstākļi:
Lielākā darba daļa meža mašīnu mehāniķim noris mežā, jo šo tehniku galvenokārt remontē vietā, kur tā tai brīdī atrodas. Viņam jārēķinās, ka atkarībā no plānoto darbu apjoma un laika apstākļiem var nākties strādāt gan pa dienu, gan naktī, gan lietū, sniegā un vējā. Ja salūzusī mašīna ir vajadzīga steidzami, mehāniķim, iespējams, jāstrādā ļoti intensīvi, savukārt reizēm ilgi jāgaida pasūtītā detaļa. Var nākties kādu laiku dzīvot arī mežā vai neilgā laika posmā veikt garus pārbraucienus no vienas darbavietas uz citu.


Darba iespējas:
Meža mašīnu mehāniķis var strādāt mežsaimniecībās, lielos mežizstrādes uzņēmumos un specializētos mežsaimniecības tehnikas remontdarbu un servisa uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Šajā profesijā nepieciešams vidējās profesionālās izglītības trešais kvalifikācijas līmenis mehāniķa specialitātē, kā arī regulāri jāmācās kvalifikācijas celšanas un dažādos specializētos kursos, ko piedāvā darba vieta.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk fizisks darbs svaigā gaisā un mežā? Vai patīk darboties vienatnē, patstāvīgi pieņemt lēmumus un risināt sarežģītas situācijas? Remontējot meža tehniku, meža mašīnu mehāniķis ir atbildīgs par jaudīgām un bieži vien arī ļoti sarežģītām un dārgām mašīnām. No viņa darba ātruma un kvalitātes ir atkarīgs citu strādnieku – tehnikas operatoru un mežstrādnieku – darbs un uzņēmuma darba ražīgums, tāpēc nepieciešama augsta atbildības izjūta un spēja darboties operatīvi. Tāpat svarīgi ir mācēt saprasties ar mežsaimniecības mašīnu operatoriem un pēc saņemtās informācijas izdarīt vajadzīgos secinājumus.
Ja esi skolnieks, tad padziļināti mācies fiziku, matemātiku, datorzinātni un elektroniku, taču neaizmirsti, ka meža mašīnu mehāniķa darbā noder visas eksaktās zinātnes. Nepiemirsti apgūt svešvalodas, lai varētu izmantot ārzemju tehnisko literatūru un tehnikas dokumentāciju. Izmanto iespēju apmeklēt atvērto durvju dienas Ogres meža tehnikumā, kur uz mežsaimniecības tehnikas simulatoriem vari sajust, kā darbojas mežsaimniecības tehnika.
Ja meža mašīnu mehāniķa profesiju vēl tikai apgūsti, tad meklē iespējas praksē strādāt ar daudzveidīgu meža tehniku. Pirmais solis, lai kļūtu par mehāniķi, ir strādāt mežā par mežsaimniecības tehnikas operatoru. Tas ir labs pieredzes gūšanas veids, jo daudzas tehniskas problēmas operatori ar laiku iemācās novērst paši.
Pārkvalificēties vari, ja tev jau ir mehāniķa izglītība. Meža mašīnu mehāniķa darbu parasti izvēlas nobrieduši cilvēki, jo tā ir fiziski grūta un atbildīga profesija. Svarīgi ir apgūt hidrosistēmu un elektrosistēmu uzbūvi, kā arī mācēt lasīt hidroshēmas un elektroshēmas.
Ja vēlies padziļināt savas zināšanas, tad izmanto iespēju apmeklēt darba vietas organizētās kvalifikācijas celšanas mācības gan Latvijā, gan ārzemēs, jo katrai jaunai šādai tehnikai ir sava specifika, tāpēc jāmācās nepārtraukti. Papildus tam dodies uz mežsaimniecības izstādēm un ikgadējiem gadatirgiem, kā arī seko līdzi jaunumiem šīs tehnikas un elektronikas attīstībā. Tā kā meža tehnika kļūst aizvien datorizētāka, pēc iespējas uzlabo savu datorprasmi un zināšanas par specializētajām datorprogrammām.


Interešu joma(s): Mežsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

MEŽSAIMNIECĪBAS MAŠĪNU OPERATORS

CELTNIECĪBAS UN CEĻU BŪVES MAŠĪNU ATSLĒDZNIEKS

METĀLAPSTRĀDES IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

REMONTATSLĒDZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tehnika un mehānika mežsaimniecības tehnika
darbs brīvā dabā datori un elektronika
patstāvīgs darbs fizisks darbs ar rokām
dažādi tehnikas instrumenti konkrēti darba uzdevumi un termiņi

Man raksturīgas šādas īpašības:

vērīgums pacietība apķērība
neatlaidība precizitāte taupīgums
praktiskums atbildīgums racionalitāte***
materiālisms* izturība izlēmība
patstāvība intraversija** piesardzība
uzticamība disciplinētība strādīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**intraversija – uz savu iekšējo pasauli vērsts personības tips, kuram raksturīga noslēgtība, distancēšanās no apkārtējiem, pakāpeniska attiecību veidošana ar cilvēkiem, dodot priekšroku šauram lokam paziņu un dziļām attiecībām

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

aprēķināt detaļu un darba izmaksas saprasties ar cilvēkiem
darboties ar dažādiem instrumentiem iedziļināties detaļās
ievērot darba drošības noteikumus strādāt fiziski smagos apstākļos
prognozēt iespējamos sarežģījumus pārzināt mežsaimniecības tehnikas specifiku

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv