JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.LĀZERGRAVĒŠANAS OPERATORS


Kods: 7322 06


Darba saturs:
Lāzergravēšanas operatora galvenais darbarīks ir speciāls aparāts vai mašīna ar lāzerstaru, ar kura palīdzību var veikt visus gravēšanas veidus: lāzergravēšanu, lāzergriešanu un marķēšanu. Gravēšanā, staram virzoties pa noteiktu trajektoriju, materiālā veidojas vajadzīgais padziļinājums. Ja nepieciešams materiālu pārgriezt, arī to panāk ar lāzerstaru. Marķēšanā ar staru maina virsmas krāsu un faktūru, nemainot reljefu, un tā izveido vēlamo zīmējumu. Uzsākot darbu, lāzergravēšanas operators vispirms saņem klienta pasūtījumu ar attiecīgo priekšmetu vai materiālu. Lielākā uzņēmumā ir cilvēks, kurš atbilstīgi klienta vēlmēm veido, piemēram, zīmoga, detaļas vai priekšmeta maketu, taču pārsvarā failu ar maketu klients atsūta pats. Operators to atver savā programmatūrā (CorelDraw, AutoCad vai citā līdzīgā grafikas programmā), izvērtē, kāds būs šis darbs – gravēšana, griešana vai gravēšana un griešana, vai griešana vairākos līmeņos. Pēc tam iepazīstas ar gravējamo priekšmetu un izvērtē tā materiāla īpašības, arī mašīnas tehniskās iespējas, un plāno, kā panākt vēlamo rezultātu. Tad uz datora apstrādā failā atsūtīto maketu tādā kvalitātē, kā tas nepieciešams attiecīgajam gravēšanas veidam. Ja rodas vajadzība, operators veic korekcijas, piemēram, maina līniju biezumus un krāsas un nosaka secību, kādā tiks gravēts vai griezts. Dažreiz labākam rezultātam viņš maina arī maketa salikumu, lai darbs nebūtu jāsadala vairākos posmos.
Kad fails ir pārbaudīts, operators sagatavojas gravēšanai. Ja apstrādes priekšmetam ir sarežģīta forma, tad jāpieliek stiprinājumi, lai tas negāztos. Ja gravējamo priekšmetu nav daudz, tad stiprinājumiem izmanto klucīšus; ja tas ir tirāžas darbs, tad speciāli izveido trapeces. Pēc tam operators uzstāda gravēšanas aparāta darbības programmu – ātrumu, jaudu, modulācijas frekvenci1 – un uzrauga darba procesu. Pēc tam priekšmetu pēc vajadzības apstrādā (taču ne visus) – notīra, nomazgā un iesaiņo.
Lāzergravēšanas operators, protams, uztur kārtībā gravēšanas mašīnu – tīra spoguļus, stiklus un mehānismus. Viņam jāzina, kā pareizi, cik bieži un ar kādu intensitāti saeļļot, kā pareizi notīrīt spoguļus. Lai veiktu mašīnas tehnisko apkopi, tā labi jāpārzina. Nereti operatori par gravēšanas mašīnām zina pat ļoti daudz, tāpēc spēj tās salabot un nomainīt elementārās detaļas bez mērinstrumentu vai iekārtu pārdevēja servisa palīdzības.

1 Svārstību amplitūdas, frekvences, fāzes periodiska maiņa, kas ir lēnāka par šo svārstību periodu.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Gravēšanas operatora darba pamatinstruments ir gravēšanas mašīna ar lāzerstaru. Tai iespējams pievienot papildu ierīces, ar kurām var gravēt uz lieliem vai apaļiem, vai specifiskas formas priekšmetiem. Operators izmanto arī kompresorus, kas pieslēgti aparātam. Darbā nepieciešams dators, kas savienots ar lāzergravieri. Papildu palīgierīces ir mērīšanas instrumenti, griešanas ierīces (šķēres, zāģis, skalpelis) un ierīces izjaukšanai (skrūvgrieži).


Darba apstākļi:
Lāzergravēšanas operators parasti strādā atsevišķā telpā, kas speciāli aprīkota šim darbam. Telpā vajadzīga laba ventilācija, lai attīrītu to no putekļiem, jo tie bojā ierīces. Kopumā lāzergravēšanu var veikt jebkurā tīrā, gaišā telpā. Svarīgi, lai tā ir atdalīta no citām ar slēgtiem logiem un durvīm, jo gravēšanas procesā rodas smakas (piemēram, no plastmasas apstrādes) un darbā tiek lietoti arī šķīdinātāji – spirts vai acetons.


Darba iespējas:
Lāzergravēšanas operators var būt pašnodarbinātais, ja viņam pieder lāzergravieris vai viņš to nomā. Šis speciālists var strādāt uzņēmumos, kur izgatavo reklāmas dāvanu materiālus un suvenīrus (šķiltavas, kausus un citas dāvanas), izgatavo plāksnītes (durvju numuru, uzrakstu plāksnes), gravē zīmogus, veic dažādu marķēšanu uz metāla, plastmasas, stikla vai citiem materiāliem, griež akrila izstrādājumus.


Nepieciešamā izglītība:
Šai darbā vēlama profesionālā vidējā izglītība, kas saistīta ar datormākslinieka profesiju, vai vismaz vispārējā vidējā izglītība un kursi datorgrafikas programmu lietošanā. Nepieciešamās zināšanas daļēji var iegūt, mācoties ciparu vadības darbgaldu (angļu val. – CNC-Computer Numeric Control) operatoru kursos. Vispārējās darba iemaņas sniedz lāzergraviera pārdevēji, jo mācības ar šo aparātu ir iekļautas tā pārdošanas cenā. Daudzas zināšanas un prasmes gravieris apgūst pašmācības ceļā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tu spēj strādāt patstāvīgi un uzmanīgi? Vai pievērs uzmanību dažādu suvenīru noformējumam un marķējumam? Vai tevi interesē lāzerierīču darbība un vai vēlies strādāt ar tām?
Lāzergravēšanas operatoram jāpiemīt augstai atbildības izjūtai, jābūt rūpīgam, spējīgam ilgstoši koncentrēt uzmanību, nepieciešama kompozīcijas izjūta, lai varētu iztēloties, kā gravējums izskatīties uz priekšmeta, kā pareizi attēlu vai marķējumu uz tā novietot, lai vizuāli redzētu gravēšanas rezultātu. Darbā jāievēro visas instrukcijas, jāgravē pareizi un ļoti precīzi, jo priekšmets var būt vienā eksemplārā.
Ja esi skolnieks, ar lāzergravēšanas pielietojumu iepazīsties internetā YouTube un pārliecinies, vai tevi tas interesē. Savu uzmanību un vērīgumu vari attīstīt, spēlējot spēles, kurās jāsalīdzina divi gandrīz vienādi attēli un jāatrod noteikts skaits atšķirību, vai saliekot konstruktora priekšmetus. Pievērsies zīmēšanai, vislabāk skolotāja vadībā individuālās nodarbībās vai vizuālās mākslas pulciņā, lai attīstītu kompozīcijas izjūtu. Skolā cītīgi mācies matemātiku, informātiku, tehnisko grafiku un programmēšanas pamatus, kā arī vizuālo mākslu un svešvalodas.
Ja vēlies apgūt šo profesiju papildus, tad kursos apgūsti prasmi strādāt ar datorgrafikas programmām un ar ciparu vadības darbgaldiem. Mācies svešvalodas un internetā lasi literatūru par lāzergravēšanu.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, esi radošs un izpēti, kādiem darbiem un materiālu apstrādei vēl vari izmantot lāzergravieri, iepazīstoties ar lāzergriešanu internetā YouTube, lāzergriezēju ražotāju un to tirgotāju mājaslapās.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

POLIGRĀFIJAS RAŽOŠANAS TEHNIĶIS

DATORA OPERATORS

TEKSTA MAKETĒTĀJS

DIGITĀLĀS IESPIEŠANAS OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

precīzs darbs suvenīru veidi un to noformējums
datorgrafika, datorprogrammas grafiska attēla un zīmju kompozīcija
informātika, tehniskā grafika, ģeometrija graviera instrumenti un ierīces
detaļas un materiālu īpašības svešvalodas

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja saimnieciskums rūpība
pacietība konstruktīvisms racionalitāte**
atbildīgums precizitāte vērīgums
centība patstāvība oriģinalitāte
materiālisms* piesardzība bagāta iztēle
neatlaidība disciplinētība uzņēmība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

strādāt ar grafiskām datorprogrammām gravēt, griezt un marķēt ar lāzerstaru
pazīt dažādus metālus, noteikt to īpašības veidot konstruktīvu saskarsmi un sadarboties ar cilvēkiem
izvēlēties gravējuma vai marķējuma kompozīciju atbilstīgi priekšmeta formai meklēt kļūdas darbā un to rašanās iemeslus
veikt darbu pēc noteikumiem novērtēt gravējuma vai marķējuma kvalitāti

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv