JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KOKZĀĢĒTAVAS OPERATORS


Kods: 8172 05


Darba saturs:
Kokzāģētavas operators atbild par kokmateriālu apstrādes procesu kokzāģētavā, kā arī par drošības tehnikas ievērošanu un iekārtu apkopi. Kokzāģētavā no baļķiem ražo zāģmateriālus, piemēram, brusas, latas, apzāģētus un neapzāģētus dēļus, kā arī apstrādā zāģmateriālus.
Kokzāģētavas operators dienu sāk ar apgaitu, pārbauda iekārtu tehnisko stāvokli un novērš bojājumus, ja tādi ir radušies. Tad sagatavo iekārtu darbam, piemēram, nospriego zāģa lenti, pievieno iekārtu elektrībai, pārbauda tās darbību tukšgaitā un tad uzsāk darbu – atkarībā no veicamā uzdevuma zāģē, ēvelē, frēzē vai citādi apstrādā kokmateriālus.
Darba gaitā operators ar mērinstrumentiem pārbauda, vai kokmateriālu apstrāde tiek veikta precīzi pēc pasūtītāja noteiktajiem parametriem, kas var būt dažāda biezuma dēļi, sijas vai kādas speciālas formas koka detaļa. Viņam rūpīgi jāseko līdzi darba un kokmateriālu kvalitātei, darba ātrumam un, galvenais, drošības noteikumu ievērošanai, jo darbs ar kokzāģētavas zāģiem prasa lielu precizitāti un atbildības izjūtu.
Darba laikā kokzāģētavas operators nemitīgi uzrauga iekārtas tehnisko stāvokli. Viņam jāspēj, piemēram, pēc skaņas noteikt, vai iekārta darbojas pareizi. Ja operators konstatē kādu defektu, tad sīkākas nepilnības novērš pats, bet sarežģītāku problēmu gadījumā aicina palīgā mehāniķi. Ik pēc divām darba stundām kokzāģētavas operators nomaina zāģa lenti un veic profilaktisku tehnikas apkopi. Ja jādara kas sarežģītāks, piemēram, jāuzasina zāģa zobi, atkal talkā nāk mehāniķis.
Darba dienas beigās kokzāģētavas operators izslēdz iekārtas, atvieno tās no elektrības, sakārto darba vietu, kā arī savāc skaidas, putekļus un kokmateriālu atgriezumus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kokzāģētavas operators darbā lieto zāģēšanas iekārtas, piemēram, ripzāģi un lentzāģi, frēzēšanas iekārtas – ēveles un frēzes, slīpējamās un tapojamās mašīnas un arī mērlenti, bīdmēru un leņķmēru. Lai izvairītos no trokšņa, putekļiem un traumām, jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi – kombinezons, zābaki, austiņas, brilles, cimdi un respirators


Darba apstākļi:
Kokzāģētavas operatora darba apstākļi ir atkarīgi no darbvietas, kur mēdz būt augsts trokšņu līmenis, ko var novērst ar īpašām blīvēm, kas mazina vibrāciju. Parasti darbs norit telpās, taču nereti jāstrādā arī atklātos angāros, kur ir caurvējš. Kokzāģētavas operatora darbā stingri jāievēro darba drošības noteikumi, jo, strādājot ar iekārtām vai pārvietojot kokmateriālus, neuzmanības dēļ var gūt smagas traumas.


Darba iespējas:
Kokzāģētavas operators strādā gan nelielās, gan lielākās kokzāģētavās.


Nepieciešamā izglītība:
Lai strādātu par kokzāģētavas operatoru, svarīgākas par teorētiskām zināšanām ir prasme darīt šo darbu un arī pieredze, taču operatoram nepieciešams sertifikāts darbam ar kokzāģētavas iekārtām, ko var iegūt, mācoties kokapstrādes kursos profesionālās izglītības iestādēs vai tālākizglītības centros.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tu interesējies par tehniku, patīk strādāt ar koku un nebaidies no fiziska darba? Kokzāģētavas operatoram ļoti svarīgi ir attīstīt spēju koncentrēties, būt fiziski izturīgam, precīzam un pacietīgam, jo ilgstoši jāstrādā samērā vienveidīgs darbs, jāpiemīt arī atbildības izjūtai.
Ja esi skolnieks, tad meklē iespēju apmeklēt kādu kokzāģētavu un palūkoties, kā strādā kokzāģētavas operatori. Interesējies par koksnes īpašībām un kokmateriālu apstrādes iekārtu uzbūvi, bet skolā cītīgi mācies fiziku un matemātiku. Tā kā daudz literatūras par kokapstrādi ir krievu valodā, pievērs uzmanību arī tās apguvei.
Ja studē kokapstrādi, tad atrodi iespēju jau studiju laikā saņemt kokzāģētavas operatora sertifikātu un meklē kokzāģētavas operatora palīga vietu, lai tuvāk iepazītos ar darba specifiku.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad noteikti konsultējies ar jau strādājošiem kokzāģētavas operatoriem, kuriem vari lūgt iemācīt šo darbu arī tev. Pēc pamatiemaņu apgūšanas atrodi mācību iestādi, kur sagatavo kokapstrādes operatorus un kur iespējams iegūt sertifikātu darbam ar kokzāģētavas iekārtām.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, tad ar iegūto papildu pieredzi šai darbā vari kļūt par darbu vadītāju, kurš pārrauga kokzāģētavas operatoru darbu un rūpējas par drošības noteikumu ievērošanu. Izmanto iespēju mācīties darba vietas piedāvātajos kursos darbam ar jauna veida iekārtām, kā arī papildus apgūsti zināšanas darba aizsardzībā.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

KOKAPSTRĀDES DARBGALDU IESTATĪTĀJS

KOKAPSTRĀDES OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, matemātika zāģmateriālu veidi, to pielietojums
kokapstrāde aprēķini un mērījumi
tehniskas iekārtas kokizstrādājumu konstrukcijas
koku sugas koksnes veidi

Man raksturīgas šādas īpašības:

patstāvība saimnieciskums apzinīgums
praktiskums taupība piesardzība
precizitāte pacietība apdomība
atbildīgums disciplinētība sistemātiskums*
neatlaidība izturība izpildīgums
stabilitāte savaldība racionalitāte**

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

ievērot darba drošības noteikumus orientēties zāģmateriālu rasējumos
strādāt ar kokzāģētavas iekārtām atšķirt kokmateriālus un ražošanā izmantojamās koku sugas
veikt iekārtu apkopi pārbaudīt koksnes un zāģmateriālu kvalitāti
veikt mērījumus un aprēķinus strādāt patstāvīgi

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv