JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FLEKSOIESPIEDĒJS


Kods: 7322 04


Darba saturs:
Fleksoiespiedējs pielieto fleksogrāfijas drukas iekārtas, lai izgatavotu tapetes, dāvanu papīru, etiķetes, uzlīmes, iesaiņojumu (papīra vai plastmasas maisiņus, tetrapakas, vienreiz lietojamās krūzītes, konfekšu papīrus) un drukātu avīzes.
Fleksoiespiedējs pieņem pasūtījuma aprakstu, noskaidro, kādi materiāli būs nepieciešami tā izgatavošanai, izvēlas, piemēram, vajadzīgo papīru un drukas krāsas. Tad izvēlas pasūtītajam produktam piemērotu naža lielumu vai atlasa formas, iespiedplates, kuras uzlīmē pret nažiem vērstiem atbilstīga izmēra cilindriem.
Pēc tam sagatavo darbam iespiedmašīnu, ieprogrammē vajadzīgos parametrus – krāsas, tās atšķaidīšanas pakāpi, izmērus, darba temperatūru, produktu skaitu. Vispirms izdrukā paraugu un pārbauda tā atbilstību pasūtītā produkta parametriem. Ja viss ir kārtībā, sāk druku. Un tad fleksoiespiedējs vai viņa palīgs, ja tāds ir, seko līdzi drukāšanas gaitai.
Fleksoiespiedējs arī uztur kārtībā iespiedmašīnu, veic tās ikdienas apkopi, mazgā to un laikus ziņo par iespējamiem tehniskajiem defektiem.
Fleksoiespiedējs tiekas ar klientu tikai tādā gadījumā, ja šim pasūtītājam ir kādas specifiskas prasības drukai, un tad abi pārrunā pasūtītā darba tehnoloģiskās īpatnības. Drukāt var uz ļoti daudziem un dažādiem materiāliem, ieskaitot arī krāsu neiesūcošos (plēves un folija). Drukā no ruļļa uz rulli vai no ruļļa uz loksnēm. Bez tam fleksogrāfijas iekārta var ne tikai drukāt, bet arī lakot, veidot reljefu un izcirst vajadzīgo formu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Fleksoiespiedējs strādā ar fleksogrāfijas iekārtu, datoru un speciālām programmām, griežamiem instrumentiem, standarta platēm, mērierīcēm krāsu sajaukšanai un lupu, ko lieto sīku detaļu saskatīšanai.


Darba apstākļi:
Fleksoiespiedējs strādā iekštelpās istabas temperatūrā, lai krāsas klātos vienmērīgi. Pārsvarā viņš strādā normētās astoņas stundas dienā. Ja uzņēmumā fleksogrāfijas iespiediekārtās izmanto ūdens bāzes krāsas, tad darbs nav kaitīgs, bet, ja lieto spirta bāzes krāsas, tad darbs var būt kaitīgāks to izgarojumu dēļ. Taču tas ir novēršams, ja fleksogrāfijas iekārtai uzstāda labu ventilāciju.


Darba iespējas:
Fleksoiespiedējs var strādāt poligrāfijas, reklāmas un dizaina uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Latvijā nav iespējams apgūt fleksoiespiedēja profesiju, taču profesionālās izglītības skolās var apgūt līdzīgas profesijas, piemēram, ofseta iespiedēja profesiju, un fleksogrāfijā specializēties kādā poligrāfijas uzņēmumā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Ja tev patīk formatēt fotogrāfijas, veidot attēlus datorā un pēc tam tos izdrukāt, pievēršot uzmanību krāsām un to niansēm, darbs poligrāfijas nozarē var būt piemērots tev. Fleksoiespiedējam jābūt ar labi attīstītu krāsu toņu izšķirtspēju, jājūt smalkas krāsu nianses, lai viņš spētu izgatavot kvalitatīvu izstrādājumu. Krāsas ir ne tikai labi jāpazīst, bet jāiegūst plašas zināšanas par to sajaukšanu un izvēli.
Fleksoiespiedējam ir svarīgi būt pacietīgam, atbildīgam, vērīgam un precīzam, lai spētu uzraudzīt drukāšanas gaitu, drukas kvalitāti un neradītu zaudējumus uzņēmumam, izgatavojot ne visai labas kvalitātes produktu.
Ja esi skolnieks, ierosini organizēt klases ekskursiju uz kādu poligrāfijas uzņēmumu, uzzini vairāk par fleksoiespiedēja darbu un darba vidi. Lasi informāciju internetā par fleksogrāfiju. Lai strādātu par fleksoiespiedēju vai jebkuru citu poligrāfijas iekārtu speciālistu, skolā vairāk uzmanības pievērs fizikai, ķīmijai un zīmēšanai. Apgūsti svešvalodas, sevišķi, angļu valodu, jo fleksogrāfijas iekārtu tehniskā informācija un darba instrukcijas parasti ir angļu valodā.
Ja vēlies pārkvalificēties, noderīga būs iepriekšēja pieredze poligrāfijā. Šajā profesijā ir svarīgi iegūt praktiskās zināšanas, un to varēsi izdarīt uzņēmumā, kur nodarbojas ar fleksogrāfiju.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, vari pārkvalificēties uz citu iespiedmašīnu operatora profesiju, piemēram, ofseta iespiedēja vai sietspiedes operatora profesiju. Mācies kursos, kur apgūsti darbu ar jaunajām tehnoloģijām poligrāfijā, un meklē informāciju internetā.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

IESPIEDĒJS

DIGITĀLĀS IESPIEŠANAS OPERATORS

LĀZERGRAVĒŠANAS OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ierīces, instrumenti un iekārtas drukas īpatnības un nianses
poligrāfija un iespieddarbi ofsets, sietspiede
preču iesaiņojuma, etiķešu, uzlīmju veidi, materiāli un apdruka zīmēšana, apsveikumu kartīšu un dāvanu iesaiņojumu izgatavošanas iespējas
datorprogrammas krāsas, krāsu jaukšana, toņu dažādība

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums piesardzība disciplinētība
saimnieciskums racionalitāte** atbildīgums
neatlaidība precizitāte vērīgums
materiālisms* darbīgums uzmanīgums
pacietība izpildīgums akurātums
apķērība sistemātiskums*** draudzīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

***sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

jaukt krāsas vajadzīgā tonī, noteikt krāsu nianses saprast tehnisku tekstu angļu valodā
strādāt ar datoru, speciālām programmām strādāt komandā
uzraudzīt iekārtu darbību, novērst kļūdas rūpēties par ierīcēm atbilstīgi norādījumiem
novērtēt izgatavotā produkta kvalitāti meklēt nepieciešamo informāciju specializētajos izdevumos, internetā un citos avotos

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv