JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.INSTRUMENTATSLĒDZNIEKS


Kods: 7222 03


Darba saturs:
Instrumentatslēdznieks izgatavo metāla instrumentus – griezējinstrumentus, piemēram, štances, speciālās frēzes, dažādus urbjus, virpošanas griežņus, lietās un presētās formas, šablonus un mērinstrumentus, piemēram, kontrolprizmas, lekālus, konduktorus detaļu urbšanai, kontrolķīļus. Viņš remontē visus minētos un arī rūpnieciski masveidā ražotos griezējinstrumentus, piemēram, spirālurbjus, frēzes, kā arī mērinstrumentus, piemēram, mikrometrus, lineālus, augstummērītājus, ekscentrisma mērītājus, bīdmērus, leņķa mērītājus, detaļu sieniņu biezuma un dziļuma mērītājus. Instrumentatslēdznieks izgatavo un remontē arī sporta ieročus un atslēgas.

Lai izgatavotu instrumentus un ierīces, instrumentatslēdznieks pēc rasējumiem izvēlas sagataves un to materiālus – mēra un iezīmē, griež, urbj, zāģē, vīlē, apstrādā termiski (rūda), cementē, slīpē un pulē, iegriež vai uzgriež vītni. Remontējot jau nodilušus instrumentus, instrumentatslēdznieks vizuāli vai ar mērinstrumentiem, novērtē nodiluma pakāpi un remonta lietderību, kā arī skicē detaļas un tās izgatavo.

Izgatavojot instrumentu vai ierīci, instrumentatslēdznieks to uzstāda, pārbauda tās darbību, regulē un apstrādā, līdz tā atbilst precīzām normām.

Instrumentatslēdznieks pārzina darbā lietojamo tehnisko līdzekļu uzbūvi, darbības principus, lietošanas noteikumus, savstarpēji saistīto darba procesu izpildes secību. Viņš atbild par uzdotā darba norisi un rezultātiem, par uzticētajiem darba līdzekļiem un priekšmetiem.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Instrumentatslēdznieks darbā lieto stacionāras iekārtas, piemēram, urbšanas, frēzēšanas, virpošanas un asināšanas darbgaldus, hidrauliskās preses, kā arī - atslēdznieka rokas instrumentus, piemēram, vīles, metāla zāģus, āmurus, dažādas spīles, vītņu urbjus, vītņu ripas. Lai kontrolētu darba rezultātu, viņš izmanto kontrolinstrumentus, piemēram, kalibrus un šablonus; mērinstrumentus, piemēram, mikrometrus, bīdmērus, dziļummērus, leņķmērus.


Darba apstākļi:
Instrumentatslēdznieks strādā pie instrumentiem aprīkota darbgalda cehā vai iecirknī, kas atdalīts no pārējām ražošanas telpām. Darba vidē jārēķinās ar putekļiem, paaugstinātu troksni, jāstrādā, stāvot kājās, kā arī piepūlot redzi. Darbā lieto aizsargbrilles, speciālu darba apģērbu un apavus, ko nodrošina darba devējs. Instrumentatslēdznieks strādā astoņu stundu darba dienu.


Darba iespējas:
Instrumentatslēdznieks var strādāt instrumentu izgatavotājrūpnīcās, instrumentālajos cehos, iecirkņos (norobežota telpa cehā) un atsevišķās darbnīcās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība metālapstrādē. Mācību ilgums 2 - 3 gadi.


Iespējamais atalgojums:
120 līdz 450 LVL.
Atalgojums atkarīgs no instrumentatslēdznieka profesionalitātes un darba pieredzes, piemēram, vai viņš ir māceklis vai meistars.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar smalkiem mehānismiem un detaļām, izjaukt tās un atkal salikt kopā? Vai tev pietiek pacietības tikt galā ar uzdevumiem, kas prasa vairākas noteiktā secībā veicamas precīzas darbības? Vai tu pārbaudi savus darba rezultātus tik ilgi, kamēr esi pilnīgi pārliecināts, ka darbs izdarīts pareizi?

Strādājot par instrumentatslēdznieku, svarīgi ir nesteigties un nepārtraukti kontrolēt veicamā darba starprezultātu. Instrumentatslēdznieka profesijā būtiskas ir tādas rakstura īpašības kā pacietība, precizitāte, pat pedantiskums un augstas koncentrēšanās spējas. Precizitātes, kārtības, atbildības izjūtu vari attīstīt, pievēršot šīm īpašībām uzmanību, arī veicot visikdienišķākos pienākumus. Izpratni par dažādiem mehānismiem dos iesaistīšanās tehnikas remontdarbos.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika un tehniskā grafika.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

INSTRUMENTU MEISTARS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

metālapstrāde praktisks darbs
metāla instrumentu, ierīču izgatavošana tehnisko iekārtu, mehānismu uzbūve, darbības principi
mehānismu remonts atslēdznieka darba tehnoloģija
industriāla darba vide matemātika, fizika

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums stabilitāte piesardzība
izturība prasmīgums darbīgums
sistemātiskums * vērīgums kārtīgums
apķērība precizitāte materiālisms***
saimnieciskums racionalitāte** apdomība
neatlaidība pacietība disciplinētība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

***materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem izgatavot un remontēt metāla instrumentus
strādāt ar kontroles un mērinstrumentiem regulāri pārbaudīt un uzturēt kārtībā tehniskās ierīces
strādāt ar tehniskā darbā izmantojamiem instrumentiem strādāt ar metālapstrādes palīgierīcēm un darbgaldiem
veikt sadzīves tehnikas remontdarbus novērtēt instrumentu nodiluma pakāpi un remonta lietderību

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv