JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KALĒJS


Kods: 7221 01


Darba saturs:
Kalējs no dažāda veida metāliem ar rokām vai izmantojot rūpnieciskas iekārtas izkaļ priekšmetus, piemēram, darbarīkus, āķus, ķēdes, lauksaimniecības instrumentus, dekoratīvus dzelzs izstrādājumus, tērauda durvis, funkcionālos un dekoratīvos žogus, vārtus, sadzīves priekšmetus, dekoratīvus sadzīves priekšmetus.

Uzsākot darbu, kalējs izvēlas atbilstošu metālu, sagriež to, sakarsē kalvē, uzliek uz laktas, sit pa to ar veidojamam izstrādājumam speciāli piemērotu āmuru, loka, izlīdzina, lodē, metina, tā piešķirot materiālam vēlamo formu. Pēc vajadzības kalējs var izkalt jebkuru priekšmetu, kuru iespējams izgatavot no dzelzs. Bieži kalējs strādā, izpildot dažādus individuālos pasūtījumus, – kaļ privātmāju dekoratīvos vārtus, karogu turētājus, balkonu margas, margu sastatnes un metāla kāpnes. Kalējs izgatavo arī dekoratīvus priekšmetus – svečturus, lustras, spoguļu rāmjus u.c., realizē dažādu uzņēmumu pasūtījumus – izkaļ laternu stabus, parkiem nožogojumus, visa veida režģus vai restes, solu apmales, reklāmu stabus. Izgatavo dažādas detaļas lauksaimniecības mašīnām, rūpnieciskām iekārtām un mehanizētiem rīkiem. Daži kalēji specializējas zirgu apkalšanā.

Ja nepieciešams, viņš arī labo metāla darbarīkus un instrumentus.

Rūpnieciskais kalējs, zinot metālu īpašības un apstrādes iespējas, plāno, kā izgatavot dažādus rūpniecībā nepieciešamus instrumentus, sagataves vai iekārtu sastāvdaļas. Tad, darbojoties ar speciāliem rūpnieciskajiem āmuriem (lielas, automātiski darbināmas ierīces metāla apstrādei) vai presēm un kalēja instrumentiem, izgatavo šos priekšmetus, instrumentus vai iekārtu sastāvdaļas.

Pirms privātu pasūtījumu izpildes kalējs satiekas ar klientiem, izjautā tos, uzzina viņu vēlmes, apskata objektu, kuram tas veidos dekoratīvos elementus. Tad vai nu ar zīmuli uz papīra, vai speciālās datorprogrammās izstrādā skices, kuras saskaņo ar klientu. Ja kalējs un klients vienojušies, kā izskatīsies izgatavojamais priekšmets, kalējs pēc radītās skices parauga to izgatavo.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kalēji darbā lieto dažādus āmurus, ēzi, laktu, kalēja stangas, dažādus zāģus; rūpnieciskie kalēji – hidrauliskās preses, urbjmašīnas, dažādus darbgaldus, kā arī kancelejas piederumus vai datoru ideju izstrādei.


Darba apstākļi:
Kalēji strādā telpās. Kalēju darbnīcās – smēdēs –, parasti ir paaugstināta temperatūra. Apstrādājot dažus metālus, var rasties specifiskas smaržas, bet, kaļot metālu, gan darbnīcā, gan rūpnīcas cehā ir paaugstināts skaņas līmenis, tāpēc kalēji lieto speciālus auss ieliktņus, austiņas vai citus palīglīdzekļus dzirdes saudzēšanai. Ja kalējs ir pašnodarbināta persona, viņš pats plāno savu darba laiku. Ja viņš strādā privātā uzņēmumā, darba laiku nosaka šā uzņēmuma vadītājs, un tā parasti ir astoņu stundu darba diena. Rūpnieciskie kalēji strādā astoņas darba stundas saskaņā ar konkrētajā uzņēmumā vai rūpnīcā noteikto darba laiku.


Darba iespējas:
Kalēji var strādāt privātuzņēmumos vai rūpnīcās vai arī būt pašnodarbinātas personas.


Nepieciešamā izglītība:
Kalēja profesiju var apgūt arodizglītības un profesionālās vidējās izglītības iestādēs. Mācību ilgums ir 3 – 4 gadi. Arodu var apgūt arī pie amata meistariem, strādājot par mācekli. Sasniegt labus darba rezultātus palīdz pieredze un prasmju pilnveidošana darba procesā. Profesionālie sasniegumi ir atkarīgi no specializācijas atsevišķos darba virzienos, un tā var būt metināšana, tvaika katlu izgatavošana, tehnisko rasējumu noformēšana un rasēšanas datorprogrammas, kas ļauj kalējiem strādāt ar plaša spektra projektiem. Izaugsmi var turpināt ar papildu apmācības kursiem. Ja kalējs specializējas zirgu apkalšanā, tam papildu nepieciešamas specifiskas zināšanas dzīvnieku psiholoģijā, elementāras veterinārās medicīnas zināšanas.


Iespējamais atalgojums:
330 līdz 1100 LVL.
Algas lielums atkarīgs no tā, vai kalējs strādā kā pašnodarbinātais vai privātā uzņēmumā, vai arī rūpniecībā. Strādājot privātās struktūrās un kā pašnodarbinātajam, atalgojums būs ievērojami lielāks.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk kalti saimniecības un skaistuma priekšmeti? Tev ir visdažādākās idejas, ko tu pats varētu izkalt?

Attīsti mākslinieciskās dotības un iztēli, piedaloties mākslas nodarbībās vai nometnēs. Veicini telpas izjūtu un trenē acumēru – to vari darīt ikdienas gaitās, novērtējot dažādus priekšmetus, – cik, tavuprāt, tie lieli, smagi, gari, un tad savas domas pārbaudi, šīs lietas patiesi izmērot vai nosverot. Lai veicinātu fizisko izturību, kas ir ļoti svarīga kalēja profesijā, aktīvi piedalies sporta nodarbībās vai trenējies kādā sporta veidā!

Pievērs īpašu uzmanību tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, tehniskā grafika, mājsaimniecība, informātika, kā arī ķīmija un fizika.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

SKĀRDNIEKS

METALURGS

VARKALIS

ZELTKALIS

SUDRABKALIS

ROTKALIS

METĀLA RŪDĪTĀJS

METĀLAPSTRĀDES MĀKSLINIEKS

METĀLAPSTRĀDĀTĀJS

METĀLLĒJĒJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

matemātika, fizika vizuālā māksla, kompozīcija
kalti metāla funkcionālie un dekoratīvie izstrādājumi tehniskā grafika, modelēšana
kalšanas process ar hidrauliskām presēm un rūpnieciskiem āmuriem tradicionālās metāla apstrādes metodes - karsēšana, blīvēšana, izlīdzināšana, locīšana
sporta nodarbības, fiziskas aktivitātes metāla veidi, īpašības un apstrādes iespējas

Man raksturīgas šādas īpašības:

darbīgums neatlaidība apņēmība
praktiskums veiklība patstāvība
neatkarība intuīcija* uzņēmība
oriģinalitāte apzinīgums izlēmība
elastīgums nosvērtība apķērība
izturība vērīgums radošums

* intuīcija – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

izturēt ilgstošu dinamisku slodzi ilgstoši strādāt karstumā un lielā troksnī
izstrādāt skici, sagatavot prezentāciju lietot ēzi, laktu, kalēja stangas, metālzāģus
noformēt tehnisko rasējumu datorā koordinēt abu roku kustības
orientēties metāla veidos, īpašībās strādāt ar rūpnieciskām kalšanas iekārtām

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv