JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.STIKLA TEHNOLOGS


Kods: 2149 15


Darba saturs:
Stikla tehnologs organizē stikla ieguves tehnoloģijas galvenos posmus: šihtas (izejvielu maisījums) sagatavošanu, šihtas kausēšanu, stikla masas izgatavošanu jeb stikla vārīšanu, stikla atdzesēšanu; kā arī stikla izstrādi jeb stikla izstrādājumu izgatavošanu un atlaidināšanu.

Viņš uzrauga stikla masas ieguvi: lai tā būtu atbilstoša, piemēram, stikla šķirai, krāsai, izstrādes veidam; izstrādā receptes un pagatavo šihtu. Atbilstoši stikla sastāvam (stikla masas galvenās sastāvdaļas ir baltās kvarca smiltis jeb silīcija dioksīds un soda jeb nātrija karbonāts) stikla tehnologs organizē stikla kausēšanu un vārīšanu speciālajās stikla vārīšanas krāsnīs - vārīšanās procesa zonā temperatūra ir 1450 0C līdz 1500 0C, bet, lai stiklu varētu izstrādāt (piemēram, pūst, presēt, velmēt), tam jābūt ar zemāku temperatūru un tas jāatdzesē līdz 800 0C - 650 0C.

Stikla tehnologs veido stikla masas sastāva un kausēšanas, izstrādes režīma kartes, nosaka un uzrauga siltumtehnisko iekārtu jeb krāšņu režīmu. Ir vairāku tipu stikla kausēšanas un izstrādes agregāti – krāsnis: mašinizētā izstrāde (piemēram, pudeļu, burku, flakonu, kā arī presēto izstrādājumu ražošana) notiek no vannu tipa krāsnīm, kurām vārīšanas zona ar caurteku ir atdalīta no izstrādes daļas un tās ir nepārtrauktas darbības iekārtas. Stikla masu uz katru atsevišķu mašīnu no izstrādes daļas var pievadīt pa speciāliem kanāliem jeb fīderiem. Pateicoties fīderiem, pie vienas krāsns var notikt dažādu lielumu izstrādājumu izgatavošana. Otra stikla vārāmo krāšņu grupa ir - podu krāsnis jeb tīģeļu krāsns, kas nozīmē, ka vienā krāsnī var atrasties dažādu krāsu vai sastāvu stikls, bet ar vienādiem kausēšanas režīmiem, un parasti šīs krāsnis ir periodiskas darbības iekārtas: stiklu izvāra, atdzesē līdz izstrādes temperatūrai, izstrādā un atkal process sākas no jauna.

Stikla tehnologs regulē atlaidināšanas krāsni un pārbauda atlaidināšanas kvalitāti speciālā iekārtā – polariskopā. Kad stikla izstrādājums ir izgatavots un atdzisis tik tālu, ka formu vairs nemaina, stikla iekšēja sprieguma noņemšanai un mehāniskas izturības palielināšanai to ievieto atlaidināšanas krāsnī, kur notiek pakāpeniska izstrādājuma atdzesēšana jeb atlaidināšana.

Stikla tehnologs kontrolē arī stikla kausēšanas krāsns projektēšanu (iesaka, kādus ugunsizturīgus materiālus izmantot) un būvniecību. Kad krāsns ir uzbūvēta, tehnologs aprēķina un veido krāsns iesildīšanas grafiku (jāuzsilda līdz 1450 0C, kad var sākt vārīšanas procesu), norādot degļu izvietojumu iesildīšanas laikā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Stikla tehnologs stikla ieguves un stikla izstrādājumu ražošanas procesa kontrolei izmanto dažādus mēraparātus (piemēram, izejvielu mitruma noteikšanai, sastāvdaļu svēršanai, izejvielu un stikla analīzēm), kas novietoti stacionāri ķīmiskajā laboratorijā. Datu analīzei, tehnoloģisko karšu izveidošanai stikla tehnologs izmanto biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopēšanas iekārtu.


Darba apstākļi:
Stikla tehnologs strādā laboratorijā, kā arī stikla un stikla izstrādājumu ražošanas telpās, kur ir jārēķinās, piemēram, ar paaugstinātu putekļu daudzumu (rodas žāvējot smiltis, maļot dolomītu), paaugstinātu temperatūru no krāsnīm. Stikla tehnologs strādā astoņu stundu darba dienu, bet saspringtos darba posmos (piemēram, jaunu krāšņu uzstādīšanas, jaunas produkcijas ieviešanas, liela pasūtījuma steidzamas izpildes laikā) ir jāstrādā virsstundas.


Darba iespējas:
Stikla tehnologs var strādāt akciju sabiedrībās un privātuzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība ķīmijā. Mācību ilgums – 4 gadi.


Iespējamais atalgojums:
900 līdz 1500 LVL.
Atalgojums atkarīgs no uzņēmuma lieluma un stikla tehnologa pieredzes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev interesē un padodas ķīmija? Vai izjūti izaicinājumu apgūt zināšanas, kas ļauj tādu vienkāršu izejvielu kā smiltis pārvērst nepieciešamā, plaši izmantojamā un skaistā materiālā - stiklā? Vai zini, ka stikla tara ir ķīmiski visizturīgākā un ka to iespējams savākt otrreizējai izmantošanai: pārkausēt vai samalt un izlietot, piemēram, sērkociņu ražošanai?

Stikla tehnologam nepieciešama augsta atbildības sajūta, precizitāte, izlēmīgums, ko centies izkopt jau tagad. Bet kas gan būtu stikla tehnologs bez eksperimentēšanas gara – tā spēcināšanai noderēs laboratorijas darbi skolā. Lai ilgstoši atrastos karstu krāšņu tuvumā, nepieciešams nostiprināt organisma siltumregulāciju, kam noderēs rūdīšanās un arī pirts apmeklēšana.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, fizika, informātika un svešvalodas.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

KERAMIKAS TEHNOLOGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

stikla tapšanas process stikla izejvielu ķīmiskais sastāvs
dažādas tradīcijas un tehnoloģijas stikla izgatavošanā stikla izstrādājumu izgatavošanas tehnoloģiskais process
stikla izstrādājumu izgatavošanas tehniskais nodrošinājums pētniecisks darbs ar praktiskā darba iemaņām
rūpnieciska darba vide fizika, ķīmija

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums neatlaidība pārliecinātība
zinātkāre praktiskums uzņēmība
kritiskums veiklība mērķtiecība
sistemātiskums * izturība sabiedriskums
racionalitāte** prasmīgums izlēmība
neatkarība precizitāte atbildīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem veikt stikla masas paraugu ķīmiskās analīzes
konstruktīvi risināt konfliktus mobilizēt sevi intensīvam darbam smagos, paaugstinātas temperatūras un trokšņa apstākļos
strukturēti paust savu viedokli uzturēt darba kārtībā tehnisko aprīkojumu
koordinēt un pārraudzīt cilvēku darbu kārtot tehnisko dokumentāciju

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv