JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.MŪRNIEKS


Kods: 7122 08


Darba saturs:
Mūrnieks mūrē ēkas sienas, piemēram, no ķieģeļiem, vieglbetona blokiem, keramzīta blokiem, akmens, kā arī specializējas krāšņu, kamīnu un skursteņu mūrēšanā.

Darbu mūrnieks sāk ar mūrējamā objekta zīmējumu, skiču vai rasējumu izpēti. Noskaidrojis, kādi būvmateriāli tiks izmantoti, mūrnieks aprēķina materiālu izvietojumu (piemēram, pilnu ķieģeļu rindu, lai izveidotu stūrus, logu un durvju ailas), sagatavo materiālus un pārbauda to kvalitāti. Viņš maisītājā sagatavo saistvielu (javu), ko izmanto izvēlēto būvmateriālu sastiprināšanai: sajauc javu no cementa, ūdens un grants vai arī no rūpnieciski sagatavota sausā maisījuma un ūdens. Dažkārt javai pievieno sīkus keramzīta graudus vai ķīmiskas piedevas, lai java būtu plastiska, arī mūrējot aukstā laikā. Līmējot vieglbetona blokus ar līmjavu, mūrnieks izmanto rūpnieciski ražotu metāla kasti ar caurumiem, ko piepilda ar līmjavu, un velkot to pār bloku, līmjava klājas vienmērīgā kārtā.

Mūrējot objektu, mūrnieks precīzi ievēro rasējumos norādītos izmērus un formas konfigurāciju (apveidu). Mūrniekam svarīgs ir arī labs acumērs, lai noteiktu ķieģeļa novietojumu rindā un javas klājuma biezumu. Vispirms ar speciālu lāpstiņu – ķelli - mūrnieks uzklāj un izlīdzina javas kārtu, virs kuras uzliek ķieģeļu, akmens vai bloku kārtu. Katru iemūrējamo ķieģeli mūrnieks noregulē, lai rinda būtu vajadzīgajā konfigurācijā. Kad ķieģelis atrodas īstajā vietā, viņš to piespiež un nolīdzina apkārt izspiesto javas kārtu, tā turpina kārtu pēc kārtas. Mūrēšanas laikā mūrnieks pastāvīgi ar līmeņrādi, svērteni un mērlenti kontrolē, vai mūrējamais objekts veidojas paredzētajā izmērā un konfigurācijā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Mūrnieks darbā izmanto sastatnes, maisītāju, spaini, lāpstu, ķerru vai trīsi - būvmateriālu pārvietošanai mazos objektos, pacēlājus (liftus vai celtņus) - būvmateriālu pārvietošanai lielos objektos, ķelli, metāla kasti ar caurumiem un līmjavu, kā arī līmeņrādi, svērteni un mērlenti. Mūrējot skursteņu galus, mūrnieks strādā alpīnistu aprīkojumā.


Darba apstākļi:
Mūrnieks strādā gan ārā, gan iekštelpās. Mūsdienu būvmateriālu tehnoloģijas ļauj būvniecības darbus veikt arī aukstā laikā. Mūrnieks strādā astoņu stundu darba dienu, tomēr, izmantojot labus laika apstākļus, kad strādāt ir ērtāk, kā arī vasarā, kad dienas ir garākas, mūrnieks strādā vairāk par astoņām stundām dienā, dažkārt arī brīvdienās. Mūrnieka darbā jārēķinās ar putekļiem, strādāšanu neērtās pozās, ar darbu augstumā, kā arī ar smagumu celšanu un pārvietošanu. Roku ādai regulāri saskaroties ar javu var veidoties ādas iekaisums, lai no tā izvairītos, mūrniekam jālieto speciāli cimdi.


Darba iespējas:
Mūrnieks var strādāt būvniecības uzņēmumos, kas nodarbojas ar dažādu objektu būvniecību, remontu vai restaurāciju. Mūrnieks var būt arī pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība mūrnieka profesijā. Mācību ilgums - 2 līdz 3 gadi. Strādājot būvuzņēmumā par mācekli, var iegūt papildus praktiskas zināšanas, kas noder mūrnieka profesijā.


Iespējamais atalgojums:
450 līdz 800 LVL.
Atalgojums atkarīgs no darba apjoma. Vasarā, kad būvapjomi ir lielāki, iespējams nopelnīt pat dubultu vidējo samaksu.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev sagādā gandarījumu labi izpildīt kādu fizisku darbu? Vai tev ir svarīgi redzēt tūlītēju darba rezultātu? Vai esi pacietīgs? Vai kļūmes, neprecizitātes gadījumā spētu darbu sākt no gala?

Mūrniekam nepieciešama pacietība, precizitāte, atbildības izjūta, fiziska izturība. Sporta nodarbībās vari trenēt acumēru, roku veiklību un kustību koordināciju, kā arī līdzsvara izjūtu. Savukārt pacietību un precizitāti, vari attīstīt, pievēršot šīm īpašībām uzmanību arī, veicot gan visikdienišķākos pienākumus, gan piedaloties kādās ar praktisku darbību saistītās interešu grupās, piemēram, lidmodeļu, planieru un ūdenstransporta modeļu izgatavošanas pulciņā, izmanto iespēju piedalīties dažādos celtniecības un remontdarbos.

Vērīgums ikdienā, pievēršot uzmanību dažādiem ēku mūrēšanas veidiem, var lieti noderēt, nākotnē pašam veicot šos darbus!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, tehniskā grafika un sports.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

NAMDARIS

CELTNIEKS

BETONĒTĀJS

KAMĪNU LICĒJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

matemātika, tehniskā grafika mūrēšanas darbu organizācija
praktisks darbs būvdarbu tehnoloģija
formas veidošana no elementiem būvmateriālu veidi, īpašības, pielietojums
izturības un fiziskā spēka pielietojums mūrniecības līnijas, raksti, konfigurācijas

Man raksturīgas šādas īpašības:

stabilitāte materiālisms* savaldība
veiklība neatlaidība kritiskums
izturība piesardzība patstāvība
praktiskums taupīgums akurātums
centība izpildīgums racionalitāte**
saimnieciskums rūpība sistemātiskums***

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

*** sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

precīzi un akurāti pildīt uzdevumu mūrēt atbilstīgi rasējumam
izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses strādāt stāvus ar pamatīgu dinamisko un statisko slodzi, atkārtojot vienveidīgas kustības
strādāt ar akmeņu uzsitamiem veseriem, ķellēm, kausiem, lāpstām u.c. darbarīkiem strādāt ar svērteni, virzienauklu, veikt aizzīmēšanu, nospraušanu dabā
strādāt dažādos laika apstākļos pievērst uzmanību detaļām, pamanīt kļūdas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv