JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.MAZUMTIRDZNIECĪBAS PĀRDEVĒJS


Kods: 5220 05


Darba saturs:
Mazumtirdzniecības pārdevējs apkalpo pircējus. Viņš sagaida pircējus veikalā vai citā tirdzniecības vietā, izzina viņu vēlmes, informē pircējus par precēm. Mazumtirdzniecības pārdevējs demonstrē pircējiem pieprasītās preces vai piedāvā to aizvietotājus, ja izrādītā prece pircēju tomēr neapmierina. Viņš palīdz pircējiem izvēlēties piemērotākās preces un iesaiņo tās līdznešanai vai parūpējas, lai tās tiktu nogādātas pircēja norādītajā adresē. Mazumtirdzniecības pārdevējs pieņem no pircējiem samaksu par pirkumu, noformē bezskaidras naudas pārskaitījumus, līzinga operācijas. Darba dienas beigās viņš arī apkopo datus par dienas ieņēmumiem kasē un pieraksta tos.

Mazumtirdzniecības pārdevējs izzina, kādas preces pircējiem nepieciešamas, un informē par to tirdzniecības vietas vadību. Viņš pieņem preces no piegādātājiem, rūpējas par to, lai tās nokļūtu glabāšanas vietā – preču noliktavā, uzmana, lai tiktu ievēroti preču glabāšanas noteikumi, un arī piedalās regulārās inventarizācijās (preču pārbaudē, reģistrācijā un salīdzināšanā ar preču sarakstiem). Viņš sagatavo preces pārdošanai un izliek tās tirdzniecības zālē, kā arī seko piedāvāto preču klāstam – ja tirdzniecības zālē kāda preču grupa izpirkta, nodrošina šo preču piegādi no noliktavas, seko preču derīguma termiņiem, kā arī papildina noliktavas krājumus, pasūtot nepieciešamās preces piegādātājiem vai veikala sagādniekam.

Mazumtirdzniecības pārdevējs uzrauga viņa pārziņā esošās mazumtirdzniecības uzņēmuma materiālās vērtības (preces, tirdzniecības vietas inventāru un aprīkojumu), savā darbā ievēro darba aizsardzības, sanitārās un higiēnas prasības un tirdzniecības iekārtu izmantošanas noteikumus. Mazumtirdzniecības pārdevējs sagatavo un uzkopj savu darba vietu, uztur to kārtībā, ieskaitot arī tirdzniecības iekārtas un inventāru.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Mazumtirdzniecības pārdevējs darbā lieto dažādu veidu kases aparātus un tirdzniecības tehniku, piemēram, automātiskos svarus un citas svēršanas ierīces, nažus un citus griešanas instrumentus, iesaiņojamos materiālus, iepirkumu ratiņus.


Darba apstākļi:
Mazumtirdzniecības pārdevēja darbs parasti noris telpās. Viņš strādā astoņas vai divpadsmit stundas dienā, darba laiks atkarīgs no konkrētā mazumtirdzniecības uzņēmuma darba laika: ja, piemēram, uzņēmums strādā visu diennakti, tad mazumtirdzniecības pārdevējs pēc iepriekš saskaņota darba grafika strādā arī nakts stundās, brīvdienās un svētku dienās.


Darba iespējas:
Mazumtirdzniecības pārdevēji var strādāt veikalos, kioskos, privātuzņēmumos, kafejnīcās, ēdnīcās, viesu namos.


Nepieciešamā izglītība:
Mazumtirdzniecības pārdevēja profesija apgūstama profesionālās vidējās izglītības un arodizglītības iestādēs, izvēloties mazumtirdzniecības veikala pārdevēja vai mazumtirdzniecības komercdarbinieka specialitāti. Mācību ilgums 1 – 4 gadi. Kā arī potenciālajā darba vietā, kur apmācību nodrošina darba devējs.


Iespējamais atalgojums:
90 līdz 400 LVL.
Tā atkarīga no uzņēmuma, kur mazumtirdzniecības pārdevējs strādā. Par virsstundu darbu un darbu svētku dienās var tikt maksātas piemaksas pie darba algas.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk kontaktēties ar cilvēkiem? Vai proti izzināt cilvēku vēlmes un palīdzēt viņiem izdarīt izvēli? Vai tu viegli orientējies skaitļos un tevi saista tirdzniecības procesi?

Mazumtirdzniecības pārdevēja profesijā būtiska ir māka saprasties ar dažādiem cilvēkiem, tāpēc svarīga ir gan pieklājība un prasme uzklausīt, gan laba valsts valodas un vismaz vienas svešvalodas prasme, kā arī spēja izraisīt cilvēku interesi, raksturojot preci. Mēģini noskaidrot arī, vai proti sastrādāties ar kolektīva biedriem. Lai pārliecinātos, vai tev piemīt šīs īpašības, pamēģini brīvajā laikā vai vasaras brīvdienās pastrādāt veikalā vai tirgū.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, biznesa ekonomiskie pamati, psiholoģija, svešvalodas un ētika.


Interešu joma(s): Tirgzinības


Radniecīgās profesijas:

PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS -MERČENDAIZERS

TIRDZNIECĪBAS PĀRSTĀVIS (DĪLERIS)

TIRGZINĪBAS/TIRGVEDĪBAS VADĪTĀJS

SAGĀDNIEKS

TIRGUS PĀRDEVĒJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

klientu apkalpošana preču un naudas uzskaite
tirdzniecības iekārtas un inventārs preču cenas tirdzniecības vietās
patērētāju tiesības reklāmas ietekme uz pircējiem
tirdzniecības izstādes, gadatirgi u.tml. izpārdošanas akcijas, pastāvīgo klientu priekšrocības, atlaižu kuponi

Man raksturīgas šādas īpašības:

sabiedriskums laipnība praktiskums
izpalīdzība savaldība izturība
pacietība disciplinētība apzinīgums
godīgums optimisms lietišķums
spēja pārliecināt enerģiskums stabilitāte
materiālisms* ekstraversija** draudzīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu.

**ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

apkalpot pircējus veikt sistematizētu materiālu, preču un naudas uzskaiti
konstruktīvi risināt konfliktus ātri orientēties lielā mantu un preču daudzumā
raksturot un demonstrēt preces precīzi izpildīt rīkojumus
kārtot lietišķo dokumentāciju strādāt ar kases aparātu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv