JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.CELTNIEKS


Kods: 7121 01


Darba saturs:
Celtnieks būvē ēkas un veic iekštelpu izbūvi un apdares darbus. Viņš uzstāda koka un metāla sienas konstrukcijas, griestu karkasus, ierīko grīdas, iemontē sienā logu un durvju blokus.

Celtnieks izpēta projekta darba rasējumu un izplāno darba procesu. Viņš sagatavo darbam sienu, starpsienu vai griestu izbūvei ģipškartona plāksnes (rīģipsi), izdara atzīmes atbilstoši projektam vai paša veidotajām skicēm, sazāģē vai sagriež plāksnes, nepieciešamības gadījumā tās noslīpē. Celtnieks sagatavo karkasa detaļas, piemēram, koka konstrukcijas vai metāla profilus. Ja rīģipsis jāpiestiprina jau esošai sienai, celtnieks novērtē, cik gluda ir siena, un ar atbilstošu metodi sagatavotās plāksnes piestiprina, piemēram, gludai sienai to pielīmē ar īpašu līmi, bet nelīdzenai sienai vispirms piestiprina karkasu un pie tā pieskrūvē rīģipsi.

Izbūvējot starpsienas, vispirms celtnieks atzīmē starpsienas atrašanās vietu, tad sagatavo karkasa detaļas un samontē karkasu ar montāžas knaiblēm. Atbilstoši projektam celtnieks arī veido sienā logu un durvju ailes. Celtnieks sagatavo atbilstoša izmēra rīģipša plāksnes, kā arī skaņas un siltuma izolācijas materiāla plāksnes. Viņš piestiprina ar skrūvēm reģipsi karkasam no vienas puses (to sauc par apšūšanu), piestiprina izolācijas materiālu un apšuj sienu no otras puses. Celtnieks ievieto sienā izveidotajā loga ailē sagatavotu loga bloku un nostiprina to ar ātri cietējošām montāžas putām. Attiecīgi durvju ailē celtnieks uzstāda durvju bloku. Samontētai sienai celtnieks tepē (aizpilda ar tepi) plākšņu savienojuma vietas, kā arī skrūvju vietas un noslīpē tās.

Apšujot griestus vai veidojot piekārtos griestus, celtnieks piestiprina koka vai metāla karkasa konstrukcijas pie griestiem. Viņš sagatavo ģipškartona plāksnes un apdarina malas, tad pieskrūvē tās pie karkasa. Ja nepieciešams, izgriež plāksnēs atvērumus apgaismes ķermeņu un ventilācijas sistēmu uzstādīšanai.

Celtnieks ar ģipškartona plāksnēm arī apšuj sienu izvirzījumus, kolonnas, metāla konstrukcijas, kā arī veido ailes vai sienu noapaļojumus. Celtnieks arī ieklāj grīdas.

Celtnieks parasti arī uzrauga būvmateriālu – ģipškartona plākšņu un palīgmateriālu (karkasa detaļu, izolācijas materiālu), kā arī logu un durvju bloku pareizu nokraušanu būvlaukumā un to atbilstošu uzglabāšanu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Celtnieks darbā lieto rokas instrumentus, piemēram, skrūvgriezi, kaltu, āmuru, asknaibles, montāžas knaibles. Viņš lieto arī rokas elektroinstrumentus, piemēram, urbjmašīnu, skrūvmašīnu, slīpmašīnu, ēveli, kā arī skrūves, montāžas putas, līmes, tepes, smilšpapīru. Celtnieks darbā lasa projekta rasējumus, skices uzzīmēšanai viņš izmanto papīru un zīmuli. Strādājot kā pašnodarbinātais, celtnieks lieto arī dažāda veida biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, tālruni.


Darba apstākļi:
Celtnieka darba vide atkarīga no veicamajiem darbiem – viņš var strādāt gan ārā, gan iekštelpās, kuras bieži mēdz būt neapkurinātas. Parasti darba vietā ir caurvējš, putekļi, arī līmes un koksnes ķīmiskās aizsardzības materiālu smakas. Celtnieks parasti strādā astoņu stundu darba dienu. Dažkārt (piemēram, būvniecības darbiem labvēlīgos laika apstākļos) celtnieka darbs norit maiņās, turklāt darbs var būt vēlu vakaros, kā arī brīvdienās pēc iepriekš saskaņota grafika. Darbs prasa fizisko izturību: lielāko daļu darba laika celtnieks pavada uz kājām, kā arī pārvietojot smagumus, piemēram, ģipškartona plāksnes.


Darba iespējas:
Celtnieks var strādāt būvuzņēmumos vai arī kā pašnodarbināta persona. Strādājot kā pašnodarbinātais, celtnieks daļu darba laika velta klientu meklējumiem, darbam ar dokumentiem, veicamo darbu plānošanai, kā arī darbinieku (piemēram, mācekļa vai apdares darbu speciālista) piesaistīšanai un mācīšanai.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība. Mācību ilgums pēc pamatizglītības iegūšanas ir 4 gadi. Celtnieka profesiju var apgūt, arī, strādājot par mācekli, pie amata meistariem.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 600 LVL.
Darba atalgojums atkarīgs no uzņēmuma lieluma un celtnieka darba pieredzes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar instrumentiem – veikt darbus, kur nepieciešama gan precizitāte, gan labs acumērs? Vai tevi interesētu iespēja veikt nelielus remontdarbus?

Izstrādājot skolā mācību projektu, attīsti spēju gan strādāt individuāli un patstāvīgi pieņemt lēmumu, gan piedalīties komandas darbā – spēja strādāt kolektīvā ir īpaši nepieciešama, ja jādarbojas būvbrigādē.

Zināšanas fizikā, matemātikā un mājsaimniecības stundās gūtās prasmes strādāt ar rokas instrumentiem, kā arī sporta nodarbībās trenētā izturība tev noderēs, ja izvēlēsies celtnieka profesiju.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

NAMDARIS

MŪRNIEKS

SAUSĀS BŪVES MONTIERIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

celtniecības, pārbūves un remontdarbi, iekštelpu izbūves un apdares darbi celtniecības mašīnas, rokas mehāniskie un elektriskie instrumenti, aprīkojums
fizika, matemātika praktisks darbs ar fizisku slodzi
būvmateriālu veidi, īpašības, pielietojums būvkonstrukcijas
būvdarbu tehnoloģija celtniecības darbu organizācija

Man raksturīgas šādas īpašības:

spēja pielāgoties materiālisms* rūpīgums
veiklība vērīgums izturība
praktiskums izpildīgums taupīgums
centība precizitāte akurātums
patstāvība stabilitāte enerģiskums
disciplinētība saimnieciskums drosme

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

uzņemties atbildību, izrādīt iniciatīvu veikt celtniecības darbus
izprast un lasīt celtniecības rasējumus un projektus daudzpusīgi un kritiski izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses
precīzi un rūpīgi pildīt uzdevumu novērtēt būvmateriālu kvalitāti
veidot labu saskarsmi, sastrādāties grupā akceptēt kritiku, rīkoties efektīvi stresa situācijās, saglabāt paškontroli

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv