| Vakances Lihtenšteinā -->
Valsts iekārta - firstiste 
Galvaspilsēta - Vaduca
Platība - 160 km2
Iedzīvotāji - 0,036 miljoni
Valsts valoda - vācu
Naudas vienība - Šveices franks (CHF)
Lihtenšteina ir Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) līguma dalībvalsts
Lihtenšteina ir parakstījusi Šengenas asociācijas līgumu
Starptautiskais tālruņa kods +423
KĀ MEKLĒT DARBU? PIEKĻUVE DARBA TIRGUM UZTURĒŠANĀS NOSACĪJUMI KĀ PIETEIKTIES DARBĀ? PIRMS DOTIES UZ LIHTENŠTEINU IERODOTIES LIHTENŠTEINĀ KAS JĀZINA, UZSĀKOT DARBU NODOKĻI DZĪVESVIETA RĪCĪBA PĒC NODARBINĀTĪBAS PERIODA BEIGĀM RĪCĪBA, ATGRIEŽOTIES LATVIJĀ NODERĪGAS INTERNETA SAITES
KĀ MEKLĒT DARBU?
Sekmīgai darba atrašanai ir nepieciešamas vācu valodas zināšanas. Noderīgas var būt angļu, franču, itāļu valodas zināšanas. Ieteicams darba meklēšanu uzsākt pirms došanās uz Lihtenšteinu.
Lihtenšteinas Nodarbinātības dienests: Amt für Volkswirtshaft, Abt. Arbeitsvermittlung
http://www.avw.llv.li/ EURES Konstances ezera apgabala pārrobežu partnerība EURES-BODENSEE www.jobs-ohne-grenzen.org - ar informācijas punktiem Vācijā, Austrijā, Šveicē un Lihtenšteinā. EURES pārrobežu partnerības EURES konsultantu kontaktinformācija atrodama: http://www.jobs-ohne-grenzen.org/EURES-BeraterInnen.53.0.html.
Darba piedāvājumi internetā:
http://www.eurojobs.li http://en.welcome.li/ http://www.tempojob.li/DE/Default.asp www.amsfl.li/stellensuchende/ www.kleininserate.li www.olx.li/jobangebote-cat-190 Laikraksti un avīzes Darba sludinājumus var meklēt arī Lihtenšteinas laikrakstos un avīzēs. Šajā tīmekļa vietnē ir pieejams saraksts ar dažiem internetā publicētiem laikrakstiem www.press-guide.com/liechtenstein.htm. Meklējot darbu Lihtenšteinā, Jums ir tiesības vērsties pie privātām darba aģentūrām http://www.liechtenstein.li/fileadmin/dateien/private_stellenvermittlungen_fl.pdf
Lihtenšteinas Tirdzniecības un rūpniecības palātas interneta mājas lapā informācija par vakancēm un kompānijām: http://www.lihk.li
PIEKĻUVE DARBA TIRGUM
Latvijas pilsoņiem darbam Lihtenšteinā nav vajadzīga darba atļauja un viņiem ir brīva piekļuve Lihtenšteinas darba tirgum.
UZTURĒŠANĀS NOSACĪJUMI - Bez uzturēšanās atļaujas Latvijas pilsoņi var strādāt un uzturēties Lihtenšteinā līdz 3 mēnešiem.
- Ja Latvijas pilsonis vēlas uzturēties Lihtenšteinā ilgāk par 3 mēnešiem, tad nepieciešams noformēt uzturēšanās atļauju. Lihtenšteinas valdība Eiropas Savienības (ES) un EEZ dalībvalstu pilsoņiem ir noteikusi ierobežotu izsniedzamo uzturēšanās atļauju skaitu.
- ES nepilsoņiem ir ierobežota piekļuve Lihtenšteinas darba tirgum un darbam Lihtenšteinā ir nepieciešama darba atļauja un uzturēšanās atļauja. ES nepilsoņi, kuriem nepieciešama vīza vai darba atļauja, var to pieprasīt Šveices konsulārajā pārstāvniecībā savā mītnes valstī.
Plašāka informācija Lihtenšteinas Imigrācijas un pasu daļā: http://www.llv.li/amtsstellen/llv-apa-summary__in_english_.htm www.llv.li KĀ PIETEIKTIES DARBĀ? Rakstīt pieteikuma vēstuli un CV vācu valodā, noderīga var būt arī franču vai angļu valoda. Pieteikuma vēstulei jābūt ne garākai par vienu lappusi, standarta formā. CV – forma nav noteikta; uzrāda personas datus, nacionalitāti, pilnu adresi, telefonu, e-pastu, izglītību, darba pieredzi hronoloģiskā secībā un papildus informāciju, kas var būt noderīga stājoties darbā, t.sk. par iespējamām atsauksmēm. CV sastādīšanai varat lietot Eiropas standarta CV veidlapas 25 valodās un ieteikumi CV sastādīšanai: www.europass.lv PIRMS DOTIES UZ LIHTENŠTEINU Neaizmirstiet paņemt līdzi:
- pasi;
- Eiropas Veselības apdrošināšanas karti (EVAK), lai Lihtenšteinā saņemtu bezmaksas neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. EVAK karti bez maksas iespējams saņemt Nacionālajā veselības dienestā. Plašāka informācija: www.vmnvd.gov.lv;
- U1 veidlapu, lai Jūs varētu apliecināt Lihtenšteinā savu Latvijas nodarbinātības un apdrošināšanas periodu – www.vsaa.lv;
- U2 dokumentu, lai Jūs Lihtenšteinā varētu turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu (līdz 3 mēnešiem no izbraukšanas dienas, šis periods var tikt pagarināts uz laiku līdz sešiem mēnešiem) – www.vsaa.lv;
- E 104 veidlapu - ja, pēc nodarbinātības Latvijā, esat nodarbināts Lihtenšteinā un vēlaties pieprasīt slimības, maternitātes vai apbedīšanas pabalstus tur – www.vsaa.lv ;
- izglītības dokumentu tulkojumus (ja nepieciešams);
- CV, pieteikuma vēstule vācu, franču, itāļu vai angļu valodā (atkarībā no darba devēja);
- pietiekamā daudzumā līdzekļu iztikšanai vai mājupceļam;
- bankas norēķinu kartes;
- dokumentu formāta fotogrāfijas;
- autovadītāja apliecību;
- dzimšanas apliecību;
IERODOTIES LIHTENŠTEINĀ Ierodoties Lihtenšteinā ir jāreģistrējas vietējā municipalitātē, lai saņemtu uzturēšanās atļauju, līdzi ir jāņem pase. Plašāka informācija: http://www.llv.li/amtsstellen/llv-apa-summary__in_english_.htm www.llv.li 7 dienu laikā jāreģistrējas Lihtenšteinas Nodarbinātības dienestā pēc dzīvesvietas un jāiesniedz U2 dokuments, ja esat bezdarbnieks un vēlaties Lihtenšteinā turpināt saņemt Latvijā piešķirto bezdarbnieka pabalstu, kā arī, ja vēlaties saņemt palīdzību darba meklēšanā. Jāpaziņo Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei www.pmlp.gov.lv savas dzīvesvietas adrese Lihtenšteinā, ja atrodaties Lihtenšteinā ilgāk par sešiem mēnešiem.
KAS JĀZINA, UZSĀKOT DARBU - Pirms darba uzsākšanas ir jābūt noslēgtam darba līgumam starp darba devēju un darbinieku.
- Darba devējam ir jānodrošina attiecīgajā nozarē paredzēti darba apstākļi un atalgojums.
- Pieprasījumu nekvalificētajam darbaspēkam lauksaimniecības nozarē regulē noteiktas gada kvotas.
- Algots darbinieks pats nevar saņemt uzturēšanās atļauju. Tas ir darba devēja uzdevums iesniegt uzturēšanās atļaujas pieprasījumu kompetentajā iestādē, kas ir atbildīga par darba tirgu. Darba devējs var pieprasīt uzturēšanās atļauju uz 12 mēnešiem vai uz 5 gadiem.
- Ja darba devējs vēlas pieņemt jūs darbā nekvalificētam darbam, viņš to var darīt tikai tad, ja atļauju kvotas vēl nav izsmeltas. Tiklīdz Jums ir darba līgums, darba devēja paziņojums par pieņemšanu darbā vai Jūs varat pierādīt, ka strādājat kā pašnodarbināta persona, var saņemt uzturēšanās atļauju. Tā tiks izsniegta uz Jūsu darba līguma laiku.
-
Valstī nav noteikta minimālā alga. Valdība ir noteikusi minimālās algas pamatnostādnes vienīgi mājsaimniecības un lauksaimniecības darbiniekiem. Vairumā gadījumu algas apmērs tiek noteikts kolektīvajos darba līgumos. Kur tas nav attiecināms, darbiniekam un darba devējam par atalgojumu ir jāvienojas individuāli.
- Darba laiks Lihtenšteinā ir 40-48 stundas nedēļā. Virsstundu skaits nedrīkst pārsniegt divas stundas dienā vai 48 stundas četru mēnešu periodā.
Plašāka informācija par darba un dzīves apstākļiem Lihtenšteinā: http://www2.ohchr.org/english/bodies/cescr/docs/HR.CESCR.NONE.liechtenstein.pdf http://www.gesetze.li/get_pdf.jsp?PDF=1967006.pdf
http://www.llv.li/pdf-llv-scg-broschuere.englisch.pdf http://www.jobs-ohne-grenzen.org/Publikationen.163.0.html Plašāka informācija par sociālajām tiesībām Lihtenšteinā:
http://ec.europa.eu/employment_social/empl_portal/SSRinEU/Your%20social%20security%20rights%20in%20Liechtenstein_lv.pdf
NODOKĻI - Nodokļi Lihtenšteinā ietver ienākumus no algotā darba, ienākumus no kustamā un nekustamā īpašuma, pensionēšanās ienākumus, kompensācijas utt.
- Visi ienākumu veidi tiek apvienoti un aplikti ar nodokli kopā (izņemot kapitāla pieaugumu no nekustamā īpašuma). Ienākumi no laulāto vīra un sievas ir apkopoti kopā, ja vien tie nav šķīrušies.
Darba devējs atbild par sociālo iemaksu regulāru veikšanu attiecībā uz saviem darbiniekiem. Tādēļ viņš no algas atvelk iemaksu summu, kas jāmaksā par darba ņēmēju, un pārskaita to kopā ar darba devēja veicamajām iemaksām kompetentām sociālās drošības iestādēm. Sākot no 2013. gada darba devēja un darbinieka iemaksas sastāda 11.67% no algas. Pašnodarbināto, sociālo iemaksu likme ir ne vairāk kā 11,6%.
Lihtenšteinā jauns likums par valsts un pašvaldību nodokļiem, kas stājās spēkā ar 2011.gada1.janvāri. Jaunais nodokļu likums aizstāj 1961.gada nodokļu likumu. Juridiskām personām Lihtenšteinā, kas nodarbojas ar saimniecisko darbību, jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis 12,5%. PVN likmes: parastās likmes ir 8%, pamatproduktiem likme ir 2,5%, un par tūrisma darījumiem likme ir 3,8%. Plašāka informācija par nodokļu sistēmu Lihtenšteinā: www.stv.llv.li/ (Lihtenšteinas nodokļu biroja mājas lapa)
http://www.llv.li/pdf-llv-stv-steuergesetz_2011_englisch.pdf http://www.llv.li/pdf-llv-stv-steuergesetz_verordnung_20110101_englisch.pdf http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Global/Local%20Assets/Documents/Tax/Taxation%20and%20Investment%20Guides/2013/dttl_tax_highlight_2013_Liechtenstein.pdf DZĪVESVIETA
Lihtenšteina ir viena no valstīm ar visaugstāko dzīves dārdzību. Par divu guļamistabu dzīvokli jāmaksā aptuveni 900 CHF (552 €) īres maksa mēnesī. Sludinājumus par dzīvokļa īri var sameklēt Lihtenšteinas avīzes, kā arī internetā (www.kleininserate.li/; http://www.olx.li/en/houses-apartments-for-rent-cat-363). Taču, lai atrastu piemērotu dzīvokli, parasti izmanto nekustamā īpašuma aģentūru pakalpojumus. Aģentūru kontaktinformāciju varat sameklējiet www.welcome.li. Ja ierodoties Lihtenšteinā, vēlaties uzturēties īslaicīgi kādā viesnīcā vai hostelī, tad meklējiet informāciju par apmešanās iespējām www.tourismus.li/en/accommodation-and-offers.html vai www.a-liechtenstein.com/accommodation.
RĪCĪBA PĒC NODARBINĀTĪBAS PERIODA BEIGĀM Neaizmirstiet apmeklēt iestādes un izņemt visus dokumentus un izziņas, kas liecina par Jūsu legālu darbu Lihtenšteinā:
- Nodokļu biroju Steuerverwaltung (STV) http://www.stv.llv.li/ (par valstī nostrādāto periodu un samaksāto ienākumu nodokli);
- Lihtenšteinas nodarbinātības dienestu http://www.avw.llv.li/ (U1 veidlapa par nostrādāto periodu Lihtenšteinā vai U2 dokumentu par Lihtenšteinas bezdarbnieka pabalsta eksportu uz mītnes zemi)
- Pēc nepieciešamības citus dienestus, kuros esat piereģistrējies Jums uzturoties Lihtenšteinā.
RĪCĪBA, ATGRIEŽOTIES LATVIJĀ - 7 dienu laikā reģistrējieties Nodarbinātības valsts aģentūrā un iesniedziet Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U2 dokumentu, ja vēlieties turpināt saņemt Latvijā bezdarbnieka pabalstu, kas ir piešķirts Lihtenšteinā, papildus informācija: www.vsaa.gov.lv
- iesniedziet Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūrā U1 veidlapu, ja vēlieties apliecināt savu nodarbinātības periodu Lihtenšteinā, papildus informācija: www.vsaa.gov.lv
- reģistrējieties Nodarbinātības valsts aģentūrā, ja vēlaties saņemt palīdzību darba meklēšanā; Papildus informācija: www.nva.gov.lv
- reģistrējieties pašvaldībā un deklarējiet savu dzīvesvietu, ja esiet uzturējies Lihtenšteinā ilgāk par 6 mēnešiem;
- līdz 1.aprīlim iesniedziet Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, ja Lihtenšteinā esat guvis ienākumus. Papildus informācija: www.vid.gov.lv
NODERĪGAS INTERNETA SAITES Oficiālais Lihtenšteinas portāls www.liechtenstein.li Vispārēja informācija par Lihtenšteinu www.welcome.li
Lihtenšteinas karaļnama portāls www.fuerstenhaus.li Lihtenšteinas valsts pārvaldes portāls (Liechtensteinischen Landesverwaltung) www.llv.li
Lihtenšteinas valsts administrācijas portāls (likumu portāls) www.gesetze.li/Seite1.jsp?clearsvs=true&clearlrs=true Ekonomikas lietu birojs, bezdarba apdrošināšana (Nodarbinātības birojs) Arbeitsmarktservice AMS www.avw.llv.li
Sociālo pakalpojumu birojs (Amt für Soziale Dienste) www.asd.llv.li
Migrācijas un pasu birojs (Ausländer- und Passamt (APA))
www.apa.llv.li Ārlietu nodaļa (Amt für Auswärtige Angelegenheiten) www.aaa.llv.li Lihtenšteinas nodokļu birojs (Steuerverwaltung (STV)) www.stv.llv.li/ Lihtenšteinas policijas dienesta mājas lapa http://www.landespolizei.li/ Preses un informācijas biroja portāls www.presseamt.li Pieaugušo izglītības fonds http://www.erwachsenenbildung.li/ Lihtenšteinas statistikas birojs (Amt für Statistik Liechtenstein)
www.as.llv.li/ Profesionālās izglītības un konsultāciju birojs (Amt für Berufsbildung und Berufsberatung) http://www.llv.li/amtsstellen/llv-abb/llv-abb-home.htm Nacionālais akadēmiskās informācijas centrs (Lithenšteinas NARIC) www.sa.llv.li/ Tūrisma portāls http://www.tourismus.li/de/welcome.cfm
|